יצחק רבין ז”ל על מורשת הקרב המפוארת של חטיבה 1:

חטיבת גולני הוקמה ב-22 בפברואר 1948 וקורותיה הם בעצם סיפורה של מדינת ישראל למן הקמתה ועד היום. גולני השכילה לקבץ את הנוף האנושי של המדינה בחיתוליה, גידלה דורות של אזרחים נאמנים ולוחמים מעולים, והנציחה מורשת קרב מפוארת של חטיבה לוחמת בצה”ל. חטיבת גולני היא סיפור הצלחה מדהים של החברה החדשה שקמה במדינת ישראל הצעירה.

הורתה ולידתה של החטיבה בצפון, אך מעללי גבורתה פשטו בכל הארץ. לכאורה, חטיבת חי”ר אפורה, שחייליה משקפים את מדינת ישראל על שלל עדותיה וגווניה, ואולם ההיסטוריה שלה מבהיקה בשלל צבעים המאפיינים את חטיבת המגן על עם ישראל. יחידה צבאית מקצועית ומשובחת, כור היתוך של עולים חדשים שאך הגיעו, בית ספר לחיים של צעירים שבאו מפזורות שונות, מרקעים שונים, ובגולני למדו לחיות ביחד, לקבל האחד את השני, להיות נאמנים זה לזה, לרכוש ערכים וזהות. החטיבה השכילה להעמיד שוב ושוב תלכיד של לוחמים אמיצים, נחושים, פטריוטים אמיתיים, אוהבי המדינה, שרבים מהם חירפו נפשם למות למענה.

רוח גולני, גאוות היחידה של גולני, הם מושגים שנולדו באש והפכו ל-DNA של החטיבה, שניהלה לאורך 67 שנותיה קרבות קשים שגבו מחיר דמים כבד. בזכות הנחישות והעקשנות של לוחמיה, הודות לחומר האנושי המיוחד, האיכותי, של חייל גולני, ידעה החטיבה להיחלץ ממצבים קשים, כמעט אבודים, ולנצח את הקרבות שהיא ניהלה.

גולני של שנות האלפיים אינה גולני של הימים הראשונים להקמתה, ובכל זאת זו אותה גולני. החייל של היום הוא חייל אחר מזה של שנות החמישים במאה הקודמת, ובכל זאת הוא אותו חייל של גולני. כי זהו סוד קסמה של החטיבה: המסורת. הזמנים משתנים, שיטות הלחימה מתפתחות, כלי הנשק משתכללים והלוחמים באים והולכים – אולם גולני, על כל סממניה ומאפייניה, נותרה משפחה אחת, אליה מתווספים כל העת ענפים חדשים. משפחה אחת, שבניה מאוחדים ומתחלקים בכל. משפחת לוחמים.

יצחק רבין, ראש הממשלה ושר הביטחון המנוח:

“עקבות הדם של לוחמי גולני נמצאים בכל פינה בארץ הזאת, ממרומי החרמון ועד שערי אילת ומרחבי סיני. הם מאפיינים את דרכה של החטיבה: להיות בכל מקום כדי להכריע במערכה, כדי להביא ניצחון, כדי לתת חיים למדינת ישראל. לעץ של גולני ענפים רבים ורחבים, והוא מסוכך עלינו כסוכת שלום ומגן”

איתן הבר, שהיה לאורך עשרות שנים הכתב הצבאי של ‘ידיעות אחרונות’,
 הוא הוגה צירוף המילים ‘גולני שלי’. וכך כתב באחרונה בעיתונו:

“גולני אינה רק חטיבת חיל רגלים בצה”ל – היא אופי. זו באמת החטיבה של עם ישראל. מדינת ישראל משתקפת בין שורותיה וחייליה, ומי שרוצה למצוא איפיון כלשהו הוא ימצא אותו בגולני. יש בחטיבה הזו הכל מכל, גולני זה עם ישראל”

 

דבורה כהן, לשעבר סמלת סעד בגולני:

“שורשים לא נעקרים לעולם. הם חורטים וחרוטים בתוך כל הארץ הזו, הם מפוזרים ומצמיחים עצים חדשים”

דילוג לתוכן