מקטע מספר 92: ממסעף רודד לאילת

המפה באדיבות OSM

המפה באדיבות OSM

נקודת התחלה: מסעף רודד, נ.צ: 193670/389398. נקודת סיום: האנדרטה באום-רשרש, אילת נ.צ: 195148/384762

אורך המקטע: כ 9 ק”מ. מפת סימון שבילים מספר 20 – הרי אילת

להולכים מצפון לדרום, כפי שמתוארים המקטעים בתיאורי שביל גולני, זהו המקטע האחרון של השביל שמסתיים באילת באנדרטת אום-רשרש. בתחילת המקטע במסעף רודד (1) , אנו נעים מזרחה בחלק הרחב של נחל רודד לכיוון כביש 90 בערבה, כשהשביל שלנו מתלכד עד הכביש עם שביל רחב בסימון כחול. נחל רודד באזור זה שונה מצורתו באזורים המערביים יותר. הוא מתחיל באזור בקעת רודד שהתפתחה לאורך העתק (שבר) עמרם-שלמה. אגפה המזרחי מה שקרוי “מסיב רודד” (או גוש רודד) בנוי מסלעי גרניט ואגפה המערבי בנוי מסלעי גיר שהורבדו בתקופה מאוחרת בהרבה לסלעי היסוד (הגרניט) שהוזכרו. כשנחל רודד יוצא מבקעת רודד מזרחה הוא משנה את כיוונו ב9 90 מעלות ובהמשך נפגש עם נחל נטפים. בקטע בו אנו הולכים הוא כאמור רחב ובהמשך הוא חוצה את כביש 90 סמוך לקיבוץ אילות, מצפון. ננוע מזרחה עם השביל . אפשר כבר לראות במהלך 4 הקילומטרים (בקרוב) עד כביש 90 את אילת מדרום, את קיבוץ אילות במזרח את ים סוף וכמובן את הרי אדום. הקטע הזה מומלץ להליכה בשעות אחר הצהרים כשהגוונים של הרים אלה מרשים ביותר. נגיע לכביש 90 סמוך לאילות (2) ונחצה אותו בזהירות. כאן אנו כבר חוברים חזרה לקטע האחרון במסלולה של חטיבת גולני במבצע “עובדה” במלחמת העצמאות שנעה לאורך כל הערבה והתרכזה סמוך לאילת – אז אום רשרש בשעות אחר הצהרים והמתינה לאישור להיכנס לתוכה. בהמשך הדרך נבחין במתקן להתפלת מים וכ 200 מטר בהמשך השביל מזרחה הוא פונה בחדות דרומה (3) .כעת אנו נעים לאורכה של שמורת דקלי הדום . מוקד העניין באתר הוא שני גושים גדולים של העץ דום מצרי (דקל הדום), ממשפחת הדקליים. עץ זה הוא מהנדירים בצמחי ישראל, בעל טיפוס תפוצה סודאני, המגיע לקצה גבול תפוצתו הצפוני בערבה – בשמורת ערבת עברונה, ואילו האוכלוסייה כאן היא השנייה הצפונית בעולם ואפשר להבחין בהם תוך כדי הליכה. כקילומטר לאחר שפנינו דרומה נעבור באזור מצפור ציפורים (4) ובמקום ניתן לראות עופות מסוגים שונים. מומלץ לבקר בו בנפרד. למעשה לאורך הדרך דרומה בהמשך נוכל להבחין ממזרח בפרק הצפרות של אילת. אנו נעים כעת סמוך לבתי המלון, בחלקה המזרחי של העיר כשלצידנו גם בריכות מים. לאחר כ 2 ק”מ , ננוע לאורך לגונת השלום של אילת – הלגונה המזרחית שפותחה ב 1995 אך ממצאי בדיקות המים שערכו בה מנעו את המשך פיתוחה והשימוש בה. נמשיך  ללכת עם השביל דרומה ונתבונן בהרים סביב. מערבית לנו הרי אילת וממזרח נראים הרי אדום. אם אנו הולכים כאן בשעות אחר הצהרים, גווני ההרים סביב מרהיבים ביותר. כאן, במפרץ אילת מתחילה תנועת ההחלקה של הלוח הערבי  לעומת לוח אפריקה (שישראל נמצאת עליו) ויוצרת את בקע ים המלח. התנועה עצמה נקראת “טרנספורם ים המלח” שהוזכרה לא אחת בתיאורי מקטעים שונים. עוד כקילומטר השביל פונה בחדות מערבה (5) כשבאזור זה ובמיוחד מזרחית לנו קיימים חופים מדהימים המושכים נופשים רבים. 2.5 הקילומטרים האחרונים עד אנדרטת אום-רשרש (6) נעביר בהליכה לאורך הטיילת הידועה ובתי המלון הסמוכים. ב 1949, בתום מבצע “עובדה” נכנסה חטיבת גולני לכאן לאחר שקיבלה אישור מיגאל אלון, מפקד חזית הדרום להיכנס לכאן. בשעה 18:00 בערך, נערך טקס הנפת דגל הדיו (שהכיל את סמל מגן דוד) בשיתוף חטיבת גולני וחטיבת הנגב (שנעה על ציר הר הנגב). אילת הייתה אז מספר צריפים שרובם התרכזו באזור אום רשרש , הנקודה הדרומית ביותר של מדינת ישראל. בכך תם מבצע עובדה ותמה סופית מלחמת העצמאות, ב 10 למרץ 1949.

ב 22 לפברואר 2018, יום ההולדת ה 70 לחטיבת גולני שנוסדה ב 22 לפברואר 1948 הושלם פרויקט שביל גולני והוא נחנך בטקס ממלכתי ברחבת דגל הדיו.

 

כאן מסתיים מקטע זה

 

מידע כללי להולכים במקטע זה

אחריות המטייל

 • כל מי שהצטרף לטיול עושה זאת מרצונו ועל דעתו הבלעדית ולוקח על עצמו באופן מלא אחריות מלאה על כל נזק, לרבות נזקי גוף שיכולים להיגרם או שייגרמו במהלך הטיול במסלול המוצע או אחריו.
 • כל אדם הבוחר לטייל במקטע זה ידאג לבטח את עצמו בביטוח תאונות מתאים הפוטר את עמותת גולני ו/או  מי מחבריה מכל אחריות והכולל סעיף העדר שיבוב נגדה.
 • כל המטייל במקטע זה מצהיר כי עבר בדיקה רפואית בדבר התאמתו לטיול במסלול זה וכי הוא כשיר לטיולים מעין אלה.
 • כל המטייל במקטע זה ידאג לעצמו, לבני משפחתו והנלווים אליו למים ואוכל בכמות מספקת, ציוד נוח להליכה ואמצעי עזרה ראשונה.
 • המידע המופיע כאן בדבר מרחק ההליכה ואופי המסלול הוא בגדר הערכה בלבד.
 • באחריותו המלאה של כל מטייל במקטע זה לוודא את התאמתו וכושרו שלו ושל הנלווים אליו לתוואי ואורך המסלול. 
 •  במקטע זה האחריות השילוחית הינה של הרשות המקומית. הצועדים בסימוני שביל גולני הינם אורחי השביל של הרשות המקומית שבתחום השיפוט שלה הם צועדים על כל מה שמשתמע מההביטים המשפטיים הנובעים מכך.
 • על מנת לקבל מידע מדויק, ניתן לבדוק כל מסלול באינטרנט ולצפות בסרטונים המתייחסים למסלול ההליכה. כמו כן, מומלץ לרכוש ספרות מקצועית ומפות שבהן מופיעים בפירוט המסלולים ודרגות הקושי.

זמן הליכה משוער: כ 7 שעות כולל הפסקות.

דרגת קושי: תלויה בכושרו של כל מטייל

הוראות בטחון למקטע זה:

 • אין לרדת מהשביל המסומן מחוץ לעיר.
 • יש לשים לב להליכה לאורך קטעי כביש, ללכת רק בצדם.

טלפונים לדיווח על מפגעים (24 שעות ביממה)  08-9253321  

 ‎באופן כללי: משטרה 100, מד”א 101, מכבי אש 102

טלפונים חשובים:   08-6580144 , משטרת אילת 08-6362444

מפקדת צה”ל בערבה : 08-6593203/7/11

אפשרויות חילוץ במסלול:  אפשרי לכל אורך המקטע.

אפשרויות לינה באזור:  חדרי אירוח  באילות או לינה באילת. אפשרות נוספת: לינת שטח.

מקומות שכדאי לבקר בהם באזור:

 

 • חוף הים האדום.

 

 

 

 

 

 

 

 

דילוג לתוכן